Ovce plemene zwartbles

Zvířata plemene zwartbles jsou polojemnovlnné, polorané, velkého tělesného rámce a kombinovaného užitkového typu s dobrou mléčností a masnou užitkovostí. Plemeno bylo vyšlechtěno v Nizozemsku v provincii Drenthe z místního plemene schoonebeeker za přispění plemene texel a ovce fríské. Základní zbarvení polouzavřeného rouna je tmavě hnědé, vlna smíšená, sortiment BC-CD (27-35 µm). Hlava a nohy jsou černé bez obrůstu vlnou. Plemenným znakem je široká bílá lysina na hlavě a požaduje se i bílé zbarvení na spěnkách zadních končetin a konci ocasu.

Hřbet mají rovný, široký, hruď dlouhou a hlubokou. Končetiny delší s pravidelným postojem a pevnými spěnkovými klouby. Bahnice mají dobré mateřské vlastnosti a snadné porody. Obě pohlaví jsou bezrohá a klidného temperamentu. Ovcím vyhovuje jak oplůtkový, tak i jiné způsoby pastvy.

Živá hmotnost bahnic v dospělosti 60 - 70 kg, beranů 90 - 110 kg. Plodnost na obahněnou ovci se pohybuje mezi 160 a 180 %. Jehnice jsou rané a lze je zapouštět v 9 - 10 měsících o hmotnosti cca 45 kg.  Živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 30 - 35 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 270 - 300 g. S ohledem na nízký výskyt tuku v jatečném těle je možno jehňata vykrmovat do hmotnosti až 40 kg. Jatečnou kvalitu jehňat ve výkrmu je možno zlepšit užitkovým křížením s masnými plemeny.

Roční stříž potní vlny bahnic 3,0 - 3,5 kg, beranů 3,5 - 5,0 kg, roční délka vlny 12 - 15 cm, výtěžnost vlny 55 - 60%.

Do České republiky byla první zvířata dovezena v polovině 90. let minulého století.

My ovce s jehňaty chováme celoročně venku na pastvě, v zimních měsících je přikrmujeme senem - nejsou dokrmovány jinými krmivy. Jehňata se rodí od února do konce března a k porážce jsou na přelomu červen a července. Většinou míváme přibližně 20 kusů, pouze v čistokrevné formě.

Zdroj: https://www.schok.cz/plemena-ovci/zwartbles-zw

Foto: Galloway farma