Černínské panství s překrásnou Americkou zahradou a rozhledna Bolfánek

Vzdálenost od Roupova – 17 km

Národní přírodní památka Americká zahrada se rozkládá pod rozhlednou Bolfánek, v lesním komplexu Žďár zhruba 2 km od Chudenic. Jedná se o nejucelenější soubor dřevin z území Severní Ameriky v České republice. V zahradě se doposud uchovaly některé dřeviny z dob jejího založení. Založena byla v roce 1828, původně jako okrasná školka cizokrajných rostlin pro nedaleký park u zámku. Od roku 1841 byla budována jako sbírka cizokrajných (převážně severoamerických) dřevin. Iniciátorem vzniku byl Evžen Černín, spoluzakladatel Dendrologické společnosti v Průhonicích.

Na správě zahrady se v sedmdesátých letech 19. století spolupodílel významný botanik Ladislav Čelakovský (syn básníka Františka Ladislava Čelakovského), který pobýval na nedalekém zámku Lázeň. V roce 1969 byla Americká zahrada o rozloze 1,89 ha vyhlášena za chráněné území v kategorii Národní přírodní památka. Dnes je arboretum v majetku Lesů ČR a správu vykonává Správa Chráněné krajinné oblasti Český les.

Bolfánek - rozhledna na vrchu Žďár (583 m.n.m.) měří 45m, má celkem 138 schodů a poskytuje nádherný výhled na široké okolí – Šumavu, Český les i Radyni u Plzně. Na místě rozhledny stávala původně kaplička postavená na paměť Svatého Wolfganga. Podle pověsti zde v nedaleké jeskyni pod skálou přenocoval řezenský biskup Wolfgang, když cestoval z Prahy ze svěcení prvního českého biskupa Dětmara v roce 973.

V letech 1722 - 1725 zde byl Františkem Josefem Černínem postaven velký poutní barokní kostel podle návrhu černínského architekta Maxmiliána Kaňky. Kostel po uzavření v roce 1785 chátral a v roce 1810 byl až na kostelní věž zbořen. Základy kostela však jdou dodnes vidět nedaleko věže. U paty věže je vstup do kapličky, kde je možné sestoupit po schodech až ke skále, na které je postavena.

Více info: https://www.chudenice.eu/chudenice/fr.asp?tab=snet&id=8941&burl=&pt=RE

Zdroj a foto: https://www.chudenice.eu/chudenice/fr.asp?tab=snet&id=8941&burl=&pt=RE